wtorek, 1 grudnia 2015

LUDWIG WITTGENSTEIN CZ.2

CYTAT: "Filozofia z okresu 'Traktatu logiczno- filozoficznego'

 • Traktat mówi o granicach języka, będących zarazem granicami myślenia i świata. Rzeczywistość dostępna jest tylko za pośrednictwem języka."

  NA PEWNO CZĘSTO SIĘ MYLIŁ, JAK CHOĆBY W POWYŻSZYM ZDANIU. RZECZYWISTOŚĆ DOSTĘPNA JEST ZA POMOCĄ TEGO CO WIDZISZ, TEGO CO CZUJESZ, PRZEBŁYSKÓW INTUICJI  (MOŻNA O TYM PRZECZYTAĆ W BIOGRAFII EINSTEINA) ORAZ DLA NIEKTÓRYCH POPRZEZ MĄDROŚCI DOŚWIADCZENIA, WGLĄDU, MĄDROŚCI ZWIERCIADLANEJ, WSZYSTKO - WYRÓWNUJĄCEJ, MĄDROŚCI ROZRÓŻNIAJĄCEJ.  ORAZ INTELIGENCJI W KTÓREJ MIELISZ TE WSZYSTKIE INFORMACJE. A TAKŻE WSPÓŁCZUCIA, KIEDY KIERUJESZ SIĘ SERCEM I SAM NIE WIESZ DLACZEGO ALE SERCEM "WIDZISZ" I OCENIASZ SYTUACJĘ. MOŻNA BĘDZIE O TYM SZCZEGÓŁOWO PRZECZYTAĆ W MOJEJ KSIĄŻCE. POZA TYM ZOBACZMY NA ŚWIAT ZWIERZĄT, ONE NIE MAJĄ SWOJEGO JĘZYKA, A MAJĄ SWÓJ ŚWIAT.

  LUDWIG JEST FASCYNUJĄCY POPRZEZ SWOJE FASCYNUJĄCE ŻYCIE, NIETYPOWE, PEŁNE DRAMATYCZNYCH ZWROTÓW AKCJI, JAK W FILMIE SENSACYJNYM. BYŁ UCZESTNIKIEM WSZYSTKICH BURZ I SZALEŃSTW PIERWSZEJ POŁOWY XX WIEKU. 

  ALE TEŻ MIAŁ ZA PLECAMI RODZINĘ I NAZWISKO KTÓRE W ÓWCZESNEJ EUROPIE OTWIERAŁO WSZYSTKIE DRZWI. JEGO OJCIEC KARL, BYŁ NAJWIĘKSZYM PO ROTHSCHILDACH MAGNATEM FINANSOWYM. NAWET WIELKI KRYZYS DOPADŁ ICH W ZNIKOMYM STOPNIU.

 • TO CO NAJWSPANIALSZE W NIM, TO FAKT, ŻE MIMO WSZYSTKO BYŁ SZCZĘŚLIWY, CO CZĘSTO PODKREŚLAŁ. TO ŚWIADCZY O TYM, ŻE BYŁ UMYSŁEM NIEZWYKŁYM I JAKO TAKI SAM SIĘ MIOTAŁ SZUKAJĄC TAK ZWANEJ PRAWDY, KTÓREJ TYLU PRZED NIM I TYLU PO NIM RÓWNIEŻ SZUKAŁO A NIE DANE IM BYŁO JEJ ZNALEŹĆ. 
 • NA KONIEC DODAŁ, PODOBNIE JAK BUDDA PRZED ŚMIERCIĄ, ŻEBY NIE ZGADZAĆ SIĘ Z NIM WE WSZYSTKIM TYLKO DLATEGO ŻE ON TO POWIEDZIAŁ

 • CYTAT:
 • "Wielki wpływ na Ludwiga miała jego artystycznie uzdolniona siostra Margaret Stonborough-Wittgenstein, która zapoznała go z filozofią Schopenhauera. Margaret była mecenasem sztuki, korespondowała z Z. Freudem. Gustaw Klimt w 1905 r. namalował jej portret. "

  • DLA NIEJ WITTGENSTEIN ZAPROJEKTOWAŁ DOM
   TAKI OTO: NAZYWA SIĘ WITTGENSTEIN HOUSE I WCIĄŻ MA SIĘ DOBRZE.

    Brak komentarzy:

Prześlij komentarz